Future Circular Collider Cern

Novi CERN Projekat u Švicarskoj: Budućnost Fizike Čestica
 
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN), smještena na granici Švicarske i Francuske u blizini Ženeve, najavila je ambiciozan plan za izgradnju novog akceleratora čestica koji bi mogao da redefinira granice savremene fizike. Ovaj projekat, poznat kao Future Circular Collider (FCC) ili Budući kružni sudarač, predstavlja slijedeći korak u istraživanju fundamentalnih tajni univerzuma, nadovezujući se na uspjehe postojećeg Velikog hadronskog sudarača (Large Hadron Collider, LHC).
 
Šta je FCC?
FCC je predloženi kružni akcelerator čestica koji bi bio znatno veći i snažniji od LHC-a, trenutno najvećeg sudarača na svetu. Dok LHC ima obim od 27 kilometara, novi tunel za FCC planiran je da se proteže na impresivnih 91 kilometar, okružujući šire područje oko Ženeve. Ovaj gigantski projekat bi omogućio sudare čestica na energijama do 100 teraelektronvolti (TeV), što je šest puta više od kapaciteta LHC-a. Takva snaga omogućila bi naučnicima da dublje istraže nepoznate aspekte fizike, uključujući tamnu materiju, Higgsov bozon i moguće nove čestice koje dosad nisu otkrivene.
Prva faza FCC-a fokusiraće se na sudare elektrona i pozitrona, što bi omogućilo precizna mjerenja Higgsovog bozona – čestice otkrivene 2012. godine zahvaljujući LHC-u, a koja igra ključnu ulogu u objašnjenju mase u univerzumu. Kasnije bi tunel bio prilagođen za proton-proton sudare, otvarajući vrata potrazi za potpuno novim fenomenima.
 
Zašto je ovaj projekat važan?
Prema riječima fizičara uključenih u projekat, FCC ima potencijal da revolucionira naše razumijevanje univerzuma. Trenutni standardni model fizike čestica, iako izuzetno uspješan, ne može da objasni neke ključne misterije, poput prirode tamne materije, koja čini oko 27% mase-energije svemira, ili asimetrije između materije i antimaterije. FCC bi mogao da pruži odgovore na ova pitanja, a možda čak i da otkrije nove zakone fizike.
Kako je istakao profesor Gino Isidori, italijanski fizičar čestica, u intervjuu za njemački list Süddeutsche Zeitung, ovaj projekat nije važan samo za naučnike, već za cijelokupno čovječanstvo. “Fizika čestica nije samo akademska vježba – ona oblikuje tehnologiju i naše razumijevanje svijeta”, rekao je on, naglašavajući da su prošli eksperimenti u CERN-u doveli do inovacija poput World Wide Weba, koji je razvio Tim Berners-Lee upravo u ovoj instituciji.
 
Planovi i izazovi
CERN je 2025. godine objavio studiju izvedivosti za FCC, pokazujući da je projekat tehnički ostvariv. Planirana izgradnja započela bi oko 2038. godine, a prve operacije mogle bi da startuju sredinom 21. veka. Međutim, projekat dolazi sa značajnim izazovima. Procijenjeni troškovi iznose oko 21 milijardu eura, što zahtjeva ogromna finansijska ulaganja i međunarodnu saradnju. Kritičari tvrde da bi ova sredstva mogla biti bolje iskorišćena za hitnije globalne probleme, poput klimatskih promena, dok zagovornici ističu dugoročne koristi fundamentalnih istraživanja.
Pored finansijskih pitanja, izgradnja tunela dužine 91 kilometar zahtjeva složene inženjerske radove i koordinaciju sa lokalnim vlastima u Švicarskoj i Francuskoj. Ekološki utjecaj takođe je pod lupom, jer bi projekat mogao utjecati na podzemne vode i prirodne resurse u regionu.
 
Švicarska kao domaćin
Švicarska, poznata po svojoj “neutralnosti” i dugogodišnjoj podršci međunarodnim organizacijama, ostaje ključni domaćin ovog projekta. CERN, osnovan 1954. godine, već decenijama privlači naučnike iz cijelog svijeta u Meyrin, blizu Ženeve, a FCC bi dodatno učvrstio položaj ove zemlje kao globalnog centra za nauku. Lokalna zajednica i švicarska vlada podržavaju inicijativu, videći je kao priliku za ekonomski razvoj i tehnološki napredak.
 
Budućnost na horizontu
Novi CERN projekat u Švicarskoj nije samo naučni poduhvat – on je simbol ljudske radoznalosti i težnje ka otkrivanju nepoznatog. Dok LHC nastavlja da pruža dragocjene podatke, FCC obećava da će nas odvesti korak dalje, možda čak do granica onoga što trenutno smatramo mogućim. Kako svijet čeka prve rezultate ovog monumentalnog plana, jedno je sigurno: fizika čestica ostaje u srcu naučnog progresa, a Švicarska na čelu te avanture.
Ovaj projekat, iako dalek od završetka, već inspirira generacije naučnika i podsjeća nas da su najveća otkrića često ona koja počinju pitanjem: “Šta leži iza horizonta?”

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Chat Icon
High Tech News
Scroll to Top